Ukupno: 2520971

Terenska nastava u dolini rijeke Neretve
Autor: Jan Škokić, Grgur Biliš, 3. 12. 2015.

Mi četvrtaši smo 17. studenog posjetili dolinu Neretve. Tu terensku nastavu započeli smo u Prirodoslovnom muzeju u Metkoviću. U muzeju smo vidjeli mnogo prepariranih životinja kao što su: veliki i jaki vukovi, vijugave oštrozube zmije i dugokljune ptice... Naučili smo i pet tajni prirode. One glase ovako: mladunčad životinja se hrani istom hranom kojom i njihovi roditelji, čuvajmo okoliš, svaki živi stvor ima svoj zadatak u prirodi, moramo čuvati svoj i tuđi dom, prirodu najbolje upoznajemo poštujući je, djeci mozak služi da bi razmišljali, a razmišljajući učimo.

Nakon Prirodoslovnog muzeja otišli smo u jamu Predolac. Prije nego što smo ušli u jamu bili smo u jednoj maloj prostoriji u kojoj smo govorili o jami. Kada smo ušli u jamu svi smo  počeli fotografirati. Iznad nas su počeli letjeti šišmiši i bilo je jako jezivo. Kada smo izašli, išli smo u još jednu malu prostoriju i tamo smo upoznali školjkice imenom congeria. To je tako mala školjka a jako poznata endemska vrsta. Pogledali smo filmić o jami i vidjeli akvarije u kojima su bile ribice i školjke koje žive u jami. Zatim smo posjetili arheološki muzej Narona koji se nalazi u Vidu. Zanimljivost je da se taj muzej nalazi iznad trga rimskog grada Narona. U muzeju se nalazi mnogo zanimljivosti. Predmeti koji su se koristili u to vrijeme, novčići i meni najzanimljiviji kipovi rimskih careva i njihovih obitelji. Samo jedan kip ima glavu jer su barbari odrubili glave ostalim kipovima zato što su se bojali njihovih očiju. Nakon arheološkog muzeja otišli smo na ručak u restoran Đurđa i Mate. Tamo smo se poigrali i iza ručka vozili u lađama na rječici Norin. Vidjeli smo male pačiće, ptičice i mnogo riječnih biljaka. Nakon vožnje smo posjetili spomenik Domagojevi strijelci. Spomenik je tako velik da su se svi počeli penjati po njemu. Došlo je vrijeme da odemo. Putem smo vidjeli Baćinska jezera. Jezera su jako lijepa ali morat će pričekati sljedeći izlet u Neretvu da bi ih bolje upoznali. U autobusu sam u sebi rekao da neću nikada zaboraviti ovaj izlet.

Grgur Biliš, 4.b

Svake školske godine imamo terensku nastavu. Uvijek se tome veselim i to su mi najljepše uspomene. Ove godine smo otišli u dolinu Neretve. Prvo smo posjetili Metković i Prirodoslovni muzej. Tamo se nalaze preparirane životinje. Na velikom ekranu mogli smo vidjeti kako izgleda dolina Neretve iz rodine perspektive. Posebno mi se svidio vuk, izgledao je snažno i opasno. Vidio sam i jednu pticu koja je imala istu irokezu kao i ja. Vodička u muzeju nam je rekla pet zlatnih pravila prirode:

1. Mladunčad životinja hrani se istom hranom kao i njihovi roditelji
  2. Čuvajmo okoliš, svaki živi stvor ima svoj zadatak u prirodi
  3. Moramo čuvati svoj i tuđi dom
  4. Prirodu najbolje upoznajemo “poštujući je”
  5. Djeci mozak služi za razmišljanje, a razmišljajući učimo.

Nakon Prirodoslovnog muzeja otišli smo u jamu Predolac. Unutra smo ulazili jedan po jedan u tri grupe. Vidio sam zavjese od stalagmita i stalaktita i na dnu jame jezero nastalo od rijeke ponornice Trebišnjice.

U Vidu smo obišli Arheološki muzej Narona. Taj muzej je izgrađen na mjestu gdje su otkriveni kipovi rimskih careva. Svi kipovi, osim jednoga, su bez glava jer su barbari vjerovali da su im oči čarobne pa su im od straha odsjekli glave. Jedna glava je pronađena i čuva se u Oxfordu. Vozili smo se lađama po riječici Norin. Susreli smo patke i gnjurce, a riječica je bila prekrivena otpalim lišćem. Izgledalo je kao da se vozimo prašumom. Svako malo sam očekivao da će iz drveća iskočiti Tarzan. Sa strane su bili tuneli između drveća i baš mi je krivo što nismo tamo ulazili i istraživali. Posjetili smo skulpturu Domagojevi strijelci, ogromna je. Pored nje se nalazi groblje. Šlag na kraju je bio predivan pogled na Baćinska jezera – sedam bisera. I ova terenska nastava će biti prekrasna uspomena. Jedva čekam sljedeću avanturu s mojim prijateljima i učiteljicom.

Jan Škokić 4.b

Još fotografija pogledajte ovdje►