Jeste li spremni za maškare?
Autor: Vjekoslav Fabris, Dinko Fabris, 5. 2. 2016.

Bliže se školske maškare, a vi još ne znate u što bi se obukli. Ovo su pravi savjeti za vas, a posebno za one koji se pripremaju u zadnji čas. Brzo i lako možete postati netko drugi. Važnije je imati mašte nego puno novaca. Treba vam kombinacija snalažljivosti, roditeljskog entuzijazma i rekvizita koje već imate doma. Onda je lako od običnih žutih kapa napraviti Minionse.

Pokušajte neku od ovih ideja provesti u dijelo, proučite i slike:  smileyyes

KOSTIM MAČKE

Obucite usku crnu odjeću, na rajf za kosu stavite uši, a na lice nacrtajte brkove i njušku. Možete dodati i rep.

VJEŠTICA

Vještica je jenostavna. Planirate li biti vještica obucite se u crnu odjeću, lice našminkajte tamno, a na glavu stavite šiljasti šešir. Možete ga napraviti sami od malo tvrđeg papira zamotanog u tuljac. Nemojte zaboraviti uzeti metlu!

MUMIJA

Svi ste sigurno čuli za mumije, od sada i vi možete biti jedna takva. Obucite crne tajice (još bolje bijele), te običnu bijelu majicu dugih rukava. Sve što vam treba su zavoji i klamarica. Hlače i glavu obložite zavojom tako da oči budu otkrivene. Dio oko očiju prekrijte crnom bojom.

KOSTUR

Ne želite li se previše zamarati s izradom kostima možete se maskirati u kostura. Na staru crnu majicu bijelom bojom za tkaninu nacrtajte kosti. Za lice koristite crno sjenilo i bijeli puder.

VAMPIR

Za kostim vampira treba vam par lažnih očnjaka i plašt. Odjeća je crna, a lice blijedo pa namažite lice kremom i pospite dječjim puderom. A ako želite biti pauk, uzmite škare i komad crne tkanine i pogledajte sliku.

GROŽĐE

Na sebe ljepljivom vrpcom stavite napuhane balone (ljubičaste, žute ili zelene). Jednostavno, zar ne?

Za vas smo pronašli kako se pravi maska:

Prvo napravite domaće ljepilo od pola litre vruće vode i 4 žlice brašna. Smjesu namažite po balonu, a po smjesi lijepite natrgane komadiće novina. Na balon stavite nekoliko slojeva novinskog papira i ljepila. Ako želite da se maska što prije osuši možete je staviti kraj peći. Nakon toga izrežite otvore za oči i uši. Kad se maska osuši obojajte je po želji. Kosa može biti klupko vune, a brada obojena vata. Kad ste sve to napravili vaša maska je spremna!

Još par savjeta:

1. Umjesto skupih boja možete se poslužiti temperama ili vodenim bojama. Lako  se skidaju i još lakše nanose.

2. Ako želite umjetnu krv uzmite mamin crveni ruž.

3. Za maske svemiraca ili robota upotrijebite kuhinjsku aluminijsku foliju, možete je upotrijebiti na sto načina, a lako se lijepi običnim selotejpom.

4. Umjesto da kupujete zavoje za mumiju možete koristiti WC papir.

5. Zavirite u ormare svih ukućana: prugaste majice možete iskoristiti za zatvorenike, gusare ili mornare, karirane košulje za kauboje, slamnate šešire za strašila...

6. Uska crna odjeća je dobra podloga za bilo što, sve što stavite na nju će izgledati dobro. Zalijepite točke, pruge, zvjezdice, cvjetiće... od samoljepljive folije.

7. Potražite kutiju s zaboravljenim igračkama kojima se više ne igrate, iznenadit ćete se i pronaći svašta: pištolj za kauboja, gusarski povez, krunu za princezu, svjetlosni mač i ko zna što još!

Za ovu godinu bi bilo dosta. Želimo vam da se lijepo obučete i nadamo se da ćete iskoristiti nešto od naših savjeta.

Dinko Fabris, Vjekoslav Fabris 5.b

Izvor slika www