Bravo Jan!
Autor: Abel Brčić, 20. 3. 2018.

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europska unije pokrenulo je proces izrade Nacionalne razvojne strategije do 2030. godine (Strategija Hrvatska 2030). Strategija Hrvatska 2030 je dokument koji će odrediti kvalitetu života današnjih i budućih generacija u Hrvatskoj te se sukladno tome u definiranje budućnosti Hrvatske planira uključiti široki krug interesnih skupina i građana Republike Hrvatske.

U nagradnom natječaju za dječje literarne i likovne radove na temu ''Hrvatska kakvu želimo'', kojeg je organiziralo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, sudjelovalo je 17 osnovnih škola s područja Dubrovačko-neretvanske županije.  Natječaj se prvo provodio na školskoj razini, a potom je županijski ocjenjivački odbor izabrao najbolje radove u 4 kategorije.

Natječaj je objavljen na mrežnim stranicama www.hrvatska2030.hr, a provodit će se do kraja ožujka 2018. godine u 4 kategorije:

1. likovni radovi učenika od I. do IV. razreda

2. literarni radovi učenika od I. do IV. razreda

3. likovni radovi učenika od V. do VIII. razreda

4. literarni radovi učenika od V. do VIII. razreda

Za likovne radove dozvoljene su sve tehnike crtanja i kreativnog izražavanja, a literarni rad podrazumijeva pjesmu, priču, sastav ili pismo.

U kategoriji likovnih radova učenika od V. do VIII. Razreda prvonagrađeni je učenik Jan Škokić - 6. razred, OŠ Petra Kanavelića iz Korčule (mentor Abel Brčić)

Dubrovačko-neretvanska županija osigurat će nagrade za izabrane radove, koje će biti dodijeljene na svečanosti u Dubrovniku, u dogovoru s Ministarstvom. Najbolje plasnirani radovi su proslijeđeni dalje, na natjecanje na nacionalnoj razini, čiji će se rezultati znati kroz 10-ak dana.Natječaj za dječje literarne i likovne radove na temu ''Hrvatska kakvu želimo'' provodi se u sklopu procesa izrade Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine. Aktivnosti na terenu provode regionalni koordinatori, a u Dubrovačko-neretvanskoj županiji koordinira ih Regionalna razvojna agencija DUNEA.

ODABIR NAJBOLJIH RADOVA NA NACIONALNOJ RAZINI i SVEČANA DODJELA NAGRADA

Regionalni koordinatori dostavljaju odabrane radove Ministarstvu, koje uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja organizira finalni žiri i odabir najboljih djela dječjeg stvaralaštva na nacionalnoj razini.

Za sve pobjednike natječaja na županijskim razinama kao i za nacionalne pobjednike, Ministarstvo će upriličiti svečanost dodjele nagrada krajem ožujka 2018. uz prigodan dječji program, izložbu radova i nagrade za sve finaliste natječaja. Predviđena je i izrada slikovnice i kalendara za 2019. sa odabranim dječjim radovima.