Ukupno: 2520985

U Veloj spili
Autor: Martin Sardelić, 8. 11. 2013.

Učenici petih razreda OŠ Petra Kanavelića bili su na terenskoj nastavi u Veloj Luci u Veloj spili.  U Veloj Luci najprije smo otišli u njihovu osnovnu školu, koja je jako stara, više od 100 godina. Tamo smo pričekali arheologa Dinka Radića, koji im predaje povijest. S njim smo se popeli do Vele spile i poslušali ga. Ispričao nam je  kako su tu pronađene mnoge kosti, vaze od keramike i zidovi. Iskopano je u dubini od 11 metara. To se zove arheološka sonda. U Veloj spili arheolozi mogu pročitati ljudsku povijest.

Saznali smo kako su obrađivali oruđe, kako su lovili životinje i kako su živjeli ljudi u dalekoj prošlosti. Najzanimljivije nam je bilo kad nam je otkrio da se prije moglo prošetati od Pelješca do Korčule, preko livada na kojima su pasle neke životinje, jer je Jadransko more bilo puno pliće. Pitali smo ga koliko su arheolozi otišli duboko u prošlost. Odgovorio nam je da su za sada prodrli oko 25 000 godina u prošlost. Nakon što nam je Dinko Radić ispričao o spili i ljudima koji su u njoj živjeli, dopustio nam je da se po njoj i sami prošetamo.

Pokazao nam je rupu u zidu spile. Utihnuli smo i čuli zujanje pčela. Iznenadili smo se! Objasnio nam je kako su to obične pčele, ali tu žive još od kamenog doba. Ugledali smo i šišmiše, no oni bi se uvijek prestrašili i sakrili. Na izlazu iz spile, svi smo se fotografirali.

Nizbrdo prema Veloj Luci, spuštali smo se brzo, puni utisaka o životu u prošlosti.

Autobusom smo se vratili u Korčulu, iz prošlosti u sadašnjost .