Novosti za učitelje
Seminar: RASPRAVA (kao metoda rada)
Autor: Ivica Fabris, 21. 9. 2011.

Ovih je dana naša škola bila domaćin međužupanijskog stručnog skupa za stručne suradnike i učitelje Dubrovačko-Neretvanske, Splitske, Zadarske i Šibenske županije.

Tema seminara odnosila se na suvremene pristupe učenju i poučavanju s posebnim naglaskom na primjenu rasprave kao metode za poticanje kritičkog mišljenja i komunikacijskih kompetencija učenika.

Ovo je prvi put da se seminar tako visoke razine organizira na nekom otoku, čak prvi put izvan velikih centara, a sve zahvaljujući višegodišnjim nastojanjima i pregovorima koje je stručna suradnica naše škole psihologinja Ivica Fabris vodila sa savjetnicom u Agenciji za odgoj i obrazovanje, a obje zajedno s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta.

Jedan od argumenata za seminar u našoj školi bio je i  Razvojni plan naše škole u kojem smo kao prioritet istaknuli podizanje razine pismene i usmene komunikacije učenika te kulturu ophođenja i raspravljanja u školi. Bilo je logično da se u seminar uključe svi učitelji naše škole i samo rijetki su to propustili.

Seminar je trajao dva dana po 6 radnih sati, a vodile su ga Teodora Dubrović, prof, viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje i Nada Kegalj, prof. mentor.

U prijepodnevnim terminima učitelji i stručni suradnici slušali su teorijsku podlogu seminara i osvježili svoja znanja o strategijama učenja i poučavanja, a posebno su učili o važnosti govornih vještina u poučavanju i oblicima strukturirane rasprave.

Nakon toga su u grupama vježbali govorništvo i raspravljanje da bi se seminar završio debatom na zadanu tezu. Prvog dana teza je glasila „ Računalne igrice su korisne“, a drugog dana „Ulazak Hrvatske u EU je dobrodošao".

Obje grupe debatanata su zdušno i argumentirano branile svoja stajališta, u prilog i protiv zadane teze. Seminar je završio u jako dobrom ozračju. Učitelji su ga ocijenili izuzetno korisnim, kako u  radu s učenicima  tako i u planiranju i izradi školskog kurikuluma.

Savjetnice su bile ugodno iznenađene aktivnim sudjelovanjem učitelja i nivoom govorničkih vještina koje su pokazali  u vježbama i u debati. Posebno su se zahvalili školi na odličnoj organizaciji i domaćinstvu seminara.

Mi se nadamo da je to početak jedne dobre suradnje i budućeg kvalitetnog  stručnog osposobljavanja svih učitelja i stručnih suradnika škole.