Literarni radovi
Nezaboravan rođendan
Autor: Đina Radovanović, 16. 5. 2012.

Lijep sunčan dan izmamio je dječju igru u školsko dvorište. Nakon školskog zvona djeca su poput bujice rijeke potrčala na igralište. Neki su trčali, neki su se igrali loptom, a neka su se djeca igrala skrivača. Samo je djevojčica Nina sjedila na stepenicama ispred škole i tužno promatrala  veselu dječju igru. Nina je bila iz siromašne obitelji, raščupane kose, neuredna i vrlo sramežljiva. Djeca su je zbog toga veoma često izbjegavala. Zato je bila povučena i tužna.

U razredu je sjedila s djevojčicom Majom. Maja je često razmišljala kako bi mogla pomoći djevojčici koja s njom dijeli školsku klupu. U svom razmišljanju došla je na ideju da za svoj rođendan u veljači napravi maškaranu zabavu. Odlučila je na svoj rođendan pozvati cijeli svoj razred. Sva pozvana djeca morat će se maškarati tako da nitko nikoga ne prepoznaje. Na zabavu je pozvala i Ninu. Želeći joj pomoći, posudila joj je svoj kostim, periku i masku. Lijepo ju je očešljala i uredila.

Na rođendan su došli svi učenici iz Majinog razreda. Bilo je tu princeza, vila, klauna, zečeva i raznih drugih kostima. Rođendanska zabava bila je vrlo  zanimljiva. Kostimirana djeca pričala su, recitirala, pjevala i smijala se. Nina je bila prihvaćena i sretna. Pred kraj zabave, netko od djece predložio je da skinu maske. Kad su skinuli maske i ugledali Ninu, svi su iznenađeno zašutjeli. Neko  vrijeme su šutjeli, a onda su ponovo počeli pričati i šaliti se. Nina je bila zbunjena.

Sutradan u školi svi su razgovarali o Majinom rođendanu. Nina je bila zamišljena. Razmišljala je o tome kako bi bilo lijepo da je svaki dan maškarani rođendan gdje će je djeca prihvatiti i igrati se s njom. Kad se oglasilo  školsko zvono, svi su istrčali iz škole. Nina je opet sjela na stepenice kako bi promatrala igru djece.

Poslije nekoliko trenutaka prišla joj je grupa učenika.  Pozvali  su  je da se igra s njima. Nina je poziv oduševljeno prihvatila. Već sljedećeg dana  svi su se  zajedno igrali u školskom dvorištu, a Nina i Maja postale su nerazdvojne prijateljice.