Literarni radovi
Djevojčica i lastavice
Autor: Đina Radovanović, 6. 9. 2012.

U dvorištu ispred Anjine kuće nalazi se stara kamena kuća u kojoj su nekada  živjeli njeni djed i baka. Stara kuća je već odavno prazna. Anja veoma često odlazi u staru kuću i voli se šetati i prisjećati djeda i bake. Naročito joj je zanimljiv tavan stare kuće odakle se vide  grad i more. Gledajući s tavana na more i grad, Anji se čini da su joj oblaci bliži. Često zamišlja da je ptica i da leti po nebeskim visinama.

Jednog dana šetajući starim tavanom, u kutu prozora primijetila je ptičje gnijezdo. Gnijezdo je bilo od blata i slame, jednim dijelom zalijepljeno za prozor.  Kad je malo bolje pogledala, ugledala je male lastavice kako izviruju iz gnijezda. Odlučila je da će to biti njena tajna.

Svaki dan po dolasku iz škole odlazila je vidjeti male lastavice. Skupljala je mrvice koje su ostale poslije ručka i trčala malim ptićima. Gledala je kako zijevaju dok im majka lastavica donosi hranu.

Jednog dana Anjin tata reče kako bi želio popraviti stari tavan. Anja je zašutjela i nakon kraće šutnje rekla je da su na tavanskom prozoru male lastavice. Zamolila je oca da odgodi popravak starog tavana  dok male lastavice ne narastu. Otac je kratko negodovao, ali je poslušao svoju kćer. Radovi su bili odgođeni.

Kad je prošlo ljeto, male lastavice su letjele i bile spremne odletjeti u toplije krajeve. Prije odlaska došle su do Anjine kuće i veselo su cvrkutale. Anja je izašla iz kuće pozdraviti lastavice, a one su pjevale i letjele ukrug iznad Anjine glave. Anja im je mahala i poželjela sretan let.

Sljedećeg dana rano ujutro započeo je popravak starog tavana.