Novosti s natjecanja
Predstavili smo se svijetu
Autor: Abel Brčić, 5. 6. 2019.

Nakon neobično kišnog svibnja, stigao nam je u subotu prvi sunčani dan lipnja. Vrata galerijskog prostora Ateljea Meštrović otvorila su se za nagrađene učenike i učitelje-mentore, laureate likovnog natječaja „Predstavljam se svijetu“, koji su uz podršku i pratnju roditelja i prijatelja ispunili ponosom, uzbuđenjem i radošću ovaj osobit  umjetnički prostor.

Nakon što su znatiželjno i pozorno razgledavali svoju izložbu postavljenu u Meštrovićevoj galeriji i od pogleda skrivenom bajkovitom vrtu, učenici su imali priliku upoznati se i s opusom velikog kipara te prošetati kroz njegov životni i radni prostor.

Vrhunac svečanosti svakako je dodjela samih nagrada. Slatko iščekivanje pretvorilo se u iskrenu radost kada su predstavnice stručno-učiteljskog žirija (Dijana Nazor, Petra Ružić, Ivana Maradin i Narcisa Kolar ) dodijelili  nagrade za najbolja likovna ostvarenja.

Od više od 1400 pristiglih radova iz 220 osnovnih škola iz Hrvatske nagrađeno je 30 učenika i njihovih mentora. Učenici Osnovne škole Petra Kanavelića dobili su tri nagrade. Nagrađena učenica je Paula Anzulović 4. raz. za portret Marka Pola, Vilim Vigna 6. raz. za plakat Moreške i skupni rad učenika 6. i 8. razreda Korčulanska bratovština. Njihov mentor Abel Brčić jedini je sa svojim učenicima osvojio čak tri nagrade.

Predstavivši se domišljato, produktivno i maštovito učenici  su pokazali poznavanje i promišljanje kulturne i nacionalne baštine te istaknuli važnost razredne i školske zajednice, osobnog, lokalnog i nacionalnog identiteta.  Organizatori su se svima zahvalili od srca što su nas poveli na inspirativno, pamtljivo i iskreno putovanje na kojem smo iznova otkrili male likovne čarobnjake i upoznali njihove razrede, gradove, zavičaje, kulturne posebnosti i baštinu te što su nam kroz svoje oči ukazali na kulturno, umjetničko i nacionalno bogatstvo oko nas kojega često nismo svjesni.