U zemlji bajki... (putopis iz Danske)
Autor: Đina Radovanović, 8. 4. 2013.

Ove  godine pružila mi se prilika da provedem proljetne praznike za pamćenje. Na poziv prijatelja posjetila sam Kraljevinu Dansku i zajedno s mamom i starijom sestrom uživala u čarima ove lijepe države. U domovini Male sirene proveli smo 5 nezaboravnih dana.

Let zrakoplovom od Splita do Frankfurta, a zatim do Kopenhagena brzo je prošao. Na aerodromu udaljenom 4 kilometra od glavnog grada  dočekali su nas  naši ljubazni domaćini.

Nakon odmora krenuli smo u obilazak  danskog  glavnog  grada Kopenhagena. Od naših prijatelja, koji u Danskoj žive 20 godina, puno smo toga čuli i naučili. Kraljevina Danska sastoji se od poluotoka Jyland i mnogo malih i velikih otoka. Najveći otoci međusobno su povezani mostovima. U Kopenhagenu, koji nas je dočekao okovan ledom, vidjeli smo kraljevsku palaču i smjenu straže ispred kraljevske palače, kip Male sirene –simbol grada Kopenhagena koji je ime dobio po istoimenoj bajci Hansa Christiana Andersena, kao i brojne druge znamenitosti. Saznala sam i da Kopenhagen u prijevodu znači „luka trgovaca“.

Šetali smo uz kanal Nyhavn gdje se nalaze šarene drvene kuće. Šetalište je bilo prepuno ljudi unatoč niskim temperaturama. Po kanalu su se ljuljuškali drveni brodići.
Primjećujem da nema visokih zgrada i nebodera, a uskoro kroz priču s prijateljima doznajemo da Danci jako njeguju starine i da se kod njih ne mogu graditi zgrade i kuće više od 5 katova. Na kućama lijepi prozori bez zavjesa, a na ulicama gotovo svi voze bicikle različitih boja i vrsta.

Obilazak  smo nastavili posjetom starom graduRoskilde. Vidjeli smo veliku katedralu u kojoj se nalaze grobnice danskih kraljeva.

Poslije podne odvezli smo se u gradić Bramming udaljen 350 kilometara od danskog glavnog grada. Do Bramminga, gdje smo bili smješteni sljedeća tri dana, vozili smo se auto-cestom i razgledali danske krajolike. Na tom putu najznačajniji je prijelaz preko mosta dugog 19 kilometara koji povezuje 2 velika danska otoka Saeland i Fyn. Putem sam razgledala obrađene i uređene poljoprivredne površine. Često smo nailazili na farme svinja i krava. Nije čudo da je Danska velika poljoprivredna zemlja i veliki proizvođač hrane.

Sljedeći  dan posjetili smo grad Esbjerg koji je četvrti danski grad po veličini i najveća luka na Sjevernom moru. Put smo nastavili do  najstarijeg  danskog  grada Ribe. U gradu Ribe nalazi se Muzej vikinga i najstarija katedrala u Danskoj. Grad je prepun malih starih kuća nanizanih jedna do druge.
Na poluotoku Jylland smješten je i grad Billund  najviše poznat po Legolandu. U Legolandu su sve najveće svjetske znamenitosti izrađene od lego kocaka. Vlakićem sam se vozila kroz lego safari i gledala životinje u prirodnoj veličini izrađene od legokocaka.Vidjela sam pingvine,akvarij i još štošta-pravi raj za djecu.
Pri kraju našeg boravka odlazimo u Odense, rodni grad pisca bajki Hansa Christiana Andersena.
Posjetili smo rodnu kuću H.C.Andersena i prisjetila sam se mnogih njegovih bajki. Ulica u kojoj se nalazi ova kuća ostala je ista kao u doba kad je živio glasoviti pisac.
Uz njegovu rodnu kuću nalazi se muzej s brojnim knjigama i teatar u kojem se svakodnevno izvode Andersenove bajke. Djeci su na raspolaganju kostimi labuda, Male sirene, Princeze na zrnu graška  i mnogi drugi, u kojima se mogu fotografirati za uspomenu na ovaj posjet.

U gradu Odense posjetili smo i zoološki vrt gdje sam uživala razgledavajući brojne životinje.

Obogaćena mnogim saznanjima i lijepim dojmovima vratila sam se doma. Posjet Danskoj i ove proljetne praznike zauvijek ću pamtiti.

povratak na literarne radove učenika