« Svibanj 2024 »

Literarni radovi
Muzej evolucije u Krapini
Autor: Martina Kirhmajer, 19. 10. 2010.

Nakon razgledavanja dvorca Trakošćan, krenuli smo prema Krapini. Ulaskom u ''modernu špilju'' neandertalca gledali smo film koji nas uvodi u zagonetni svijet krapinskog pračovjeka koji je potaknuo moju želju za istraživanjem.

Dirljivi prizori iz svakodnevnog života dočaravaju kako je život naših davnih predaka bio ispunjen od jutra do večeri. Bili su slični nama: poznavali su vatru, nosili odjeću, brinuli se za bolesne, pokopavali mrtve.

Kad smo pogledali film, ušli smo u izložbenu dvoranu gdje se nalaze skulpture ljudi izrađene od silikonskog materijala s pravom ljudskom dlakom, kosom i pravim životinjskim krznom, pa likovi neandertalaca izgledaju toliko stvarno da sam imala potrebu dotaknuti ih i provjeriti jesu li živi. Bila sam zadivljena prikazom života krapinskog neandertalca u njegovom staništu. Kroz polumrak preda mnom izranjaju figure ljudi okupljenih oko vatre,dva muškarca donose plijen iz lova, dijete se igra kamenom.

Muzej je tehnološki opremljen. Tijelo koje je postavljeno na interakciju dodirom pokazuje pojedine dijelove tijela gdje je tekstom popraćeno kako je taj dio izgledao, te koja su oštećenja nađena. Na podu je oslikana površina leda, kada stanemo na nju, imamo osjećaj kao da ćemo propasti u nju.

Bila sam oduševljena ovim muzejom jer sam puno novih stvari i spoznaja doznala.