Klimatske promjene oko nas
Autor: Jurica Čupić, 12. 2. 2024.

U sklopu Erasmus projekta „ Djelujmo zajedno, zelenije i zdravije“ jedan je od ciljeva projekta  bio utvrditi događaju li se klimatske promjene oko nas s naglaskom na promjene temperature zraka i padalina.

Prvi korak u projektu je bio istražiti kakve su bile prosječne temperature zraka.

Nije bilo lako doći do podataka, ali smo na kraju uspjeli! Pronašli smo podatke za prosječnu temperaturu zraka u razdoblju od 1955. do 2018. godine, dok smo za padaline pronašli podatke za znatno kraći period.  Možete ih vidjeti u tablici (klikni za uvećani prikaz).

Na temelju svih prikupljenih podataka izradili smo klimatski dijagram grada Korčule koji će nam biti polazna  točka za  usporedbu odstupanja od navedenog višegodišnjeg prosjeka.

Došli smo do podataka da je u gradu Korčuli prosječna god. temperatura zraka 16,7°C. Otkrili smo da nam zima i nije tako hladna. Prosječna temperatura klimatoloških zimskih mjeseci (prosinac, siječanj i veljača) iznosi skoro 10°C (9,6°C). Prosječna ljetna temperatura zraka u promatranom razdoblju iznosila je 24,5°C pa se naša ljeta, prema klimatološkim pokazateljima, označavaju kao vruća ljeta.

Kod raspodjele padalina vidljiva je izražena sezonalnost, a koja se očituje s većom količinom padalina tijekom hladnijeg dijela godine. Klimatološka zima je nešto vlažnija s 409 mm padalina, a tijekom jeseni u prosjeku pada oko 393 mm padalina. Ljeta su izrazito suha. Tijekom tri klimatološka ljetna mjeseca (lipanj, srpanj i kolovoz) ukupno padne samo 102 mm padalina.

Preko projekta „e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola“ naručili smo meteorološku stanicu pomoću koje ćemo sustavnim praćenjem klimatoloških elementa (temperature zraka i padalina) doći do odgovora koliko se i kojom brzinom mijenja klima našeg grada.

Da nam pojedini zadatci budu još zanimljivi, u školskom vrtu smo postavili i klasični kišomjer.

Pred nama je još mnogo posla, a s nestrpljenjem čekamo prve prikupljene podatke s meteorološke stanice.