Posjetili smo Marko Polo centar
Autor: Maja Farac, 16. 2. 2024.

Danas su učenici eTwinning tima u sklopu projekta “Boosting Wellbeing at Schools“ bili u posjeti Marko Polo centru. Voditelj Centra, Vicko Marelić, dao nam je puno korisnih i zanimljivih informacija o tom svjetskom putniku i istraživaču koji je nesumnjivo povezan s našim gradom.

Marko je sudjelovao je u bitci između Venecije i Genove koja se dogodila 1298. u našem kanalu, a nakon koje je zatočen i odveden u zatvor u Genovu. Tamo je uz pomoć talijanskog pisca Rustichellia nastala knjiga „Čuda svijeta“ poznata i pod nazivom „Il Millione“, zahvaljujući kojoj je cijeli svijet dobio saznanja o do tada nepoznatim istočnim dijelovima svijeta.

Ove godine slavimo 700. godina od smrti Marka Pola pa je i to razlog da više naučimo o slavnom istraživaču, putniku, avanturisti, trgovcu i putopiscu koji je važan dio naše povijesti i tradicije.

Today, students from the eTwinning team, as part of the project "Boosting Wellbeing at Schools," visited the Marco Polo Center. The Center's Director, Vicko Marelić, provided us with plenty of useful and interesting information about this world traveler and explorer who is undoubtedly connected to our city. Marco participated in the battle between Venice and Genoa, which took place in 1298 in our channel, after which he was captured and taken to prison in Genoa. There, with the help of the Italian writer Rustichelli, the book "The Book of Wonders," also known as "Il Milione," was created, thanks to which the whole world gained knowledge about previously unknown eastern parts of the world. This year marks the 700th anniversary of Marco Polo's death, which is another reason for us to learn more about this famous explorer, traveler, adventurer, merchant, and travel writer who is an important part of our history and tradition. And we took some time to stroll around the Old Town of Korčula.

What do you think about visiting us?!:)) Pogledajte fotografije!