Vijesti iz knjižnice
Preporuke za korištenje ekrana ovisno o dobi
Autor: Claudia Tarle, 15. 9. 2022.

Virtualni svijet je djetetu privlačan i zanimljiv i ono očekuje da i vas zanima taj njegov svijet. Kao i u drugim aspektima života, pokažite interes, ali i postavite granice, a umjesto zabrana zajedno određujte pravila i gradite povjerenje od najmlađe dobi.

Odgovornost je roditelja biti upoznat kakve sadržaje dijete konzumira.  Naglasak treba staviti na kvalitetu - nije isto igra li djete edukativnu igricu koja ga uči razmišljati ili se preko ekrana izlaže prekomjernim podražajima koji dugoročno ne čine ništa dobro za njegovu pažnju i koncentraciju.

Uz preporuke o korištenju ekrana ovisno o dobi djeteta, vrlo je važna ravnoteža. Što je duže na računalu, potrebno je provesti i više vremena u igri na otvorenom, vrijeme koje dijete provede u igri na zraku treba biti bar duplo duže u odnosu na vrijeme koje provede pred ekranom.

• do 2 godine - dijete uopće ne treba biti izloženo zaslonima (osim za sudjelovanje u video pozivima)
  • 2-5 godina - manje od 1 sat dnevno uz prisustvo roditelja
  • 6-9 godina - 1 sat dnevno
  • 10-12 godina - 1.5 sat dnevno
  • 13-18 godina - 2 sata dnevno

Naravno da se od ovih preporuka može odstupati, ali s mjerom i izabrati prioritete. Nećemo djetetu dozvoliti da "visi" na mobitelu, ali mu nećemo ni uskratiti informatičke aktivnosti, zajedničko gledanje filmova, istraživanje za školu, čitanje e-knjiga, aplikacije vezane uz njihove interese i sl. dok god vodimo računa da dijete ispunjava svoje obveze, dovoljno se kreće, kvalitetno odmara i drži dogovora.

Izgradnja odnosa sigurnosti i povjerenja od malih nogu je dobar temelj za poslije, kad djeca poodrastu i budu tražila više privatnosti za sebe.

Preporuka roditeljima je da stalno razgovaraju s djecom o sadržajima koje gledaju i da koriste alate za roditeljski nadzor. Posebno jednostavni za korištenje su